A londoni Heathrow repülőtér biztonsági intézkedéseinek legféltettebb titkait tartalmazta az a pendrive, amelyet egy észak-londoni utcán találtak – írja az MTI.
A pendrive-ot a Sunday Mirror brit bulvárlapnak adta át a megtalálója, egy helyi lakos. A lap szerint a tárolón 76 dossziényi titkos és igen érzékeny adat volt:
- II. Erzsébet királynő és kíséretének útvonala a Heathrow-ra, ha utazik valahova, és ha megérkezik, milyen biztonsági intézkedések lépnek életbe a reptéren,
- biztonsági eljárási tervek arra az esetre, ha magas rangú kormánytisztviselők vagy külföldi állami vezetők, előkelőségek fordulnak meg a reptéren,
- a Heathrow-t terrortámadásoktól védő biztonsági egységek járőrözési menetrendje, és hogy pontosan milyen személyazonosítókra van szükség a bejutáshoz a reptér egyes zárt körzeteibe,
- a repülőtéren és környékén telepített zárt láncú térfigyelő biztonsági kamerák pontos helye,
- a London belvárosa és Heathrow között negyedóránként közlekedő gyorsvonat, a Heathrow Express alagúthálózata, illetve
- annak az ultrahangos radarrendszernek a részletes leírása, amely a repülőtér pályáit és külső biztonsági kerítéseit figyeli.
A Sunday Mirror beszámolója szerint a tárolón található 2,5 gigabájtnyi adat jórészt jelszavas védelem nélkül hozzáférhető volt. A Heathrow szóvivője vasárnap közölte, hogy a repülőtér felülvizsgálta biztonsági intézkedéseit, és belső vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy a bizalmas adatok hogyan kerülhettek ki, ráadásul egy nem védett tárolón.
A Heathrow-n, amely messze a legforgalmasabb európai repülőtér, tavaly 75,7 millió utas fordult meg, tízmillióval több Nagy-Britannia teljes lakosságánál.
Volt már hasonlóan kellemetlen baki
Korántsem ez az első ilyen incidens Nagy-Britanniában. Néhány éve „top secret” megjelölésű, vagyis szupertitkos kormányiratokat hagyott a vonaton egy feledékeny brit tisztviselő. A narancssárga borítékba csomagolt hétoldalas jelentés az al-Kaida terrorszervezetről, illetve az iraki biztonsági erők felkészültségéről készített korabeli legfrissebb brit hírszerzési értékeléseket tartalmazta.
A hírszerzési és elhárítási szolgálatok és a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának vezetői által alkotott Egyesített Terrorizmuselemző Központ (JTAC) tanulmányának mindegyik oldala külön titkosító pecséttel volt ellátva, és elvileg csak kijelölt titkosszolgálati illetékesek kezébe kerülhetett volna.
A borítékot azonban a londoni Waterloo pályaudvaron, egy vonatfülke ülésén fedezte fel egy utas, aki volt olyan becsületes, hogy beszolgáltatta a rendkívül kényes hírszerzési anyagot a BBC-nek, amely a dossziét – tartalmának ismertetése nélkül – átadta a Scotland Yardnak.
index.hu, 2017.10.29
https://index.hu/kulfold/2017/10/29/heathrow_legfeltettebb_titkait_talaltak_meg_egy_ut_szeli_pendrive-on/